Now Reading
Oklahoma High School Basketball 2022 Classes 6A-2A State Tournament Scoreboard

Oklahoma High School Basketball 2022 Classes 6A-2A State Tournament Scoreboard

www.theoklahoman.com

By Darla Smith

 

Class 6A boys

Thursday’s Games

At Lloyd Noble

Putnam West 53, Moore 48

Tulsa Washington 81, Norman North 72

Edmond Santa Fe 38, Edmond Memorial 36

Edmond North 62, Jenks 52

Friday’s Games

At Lloyd Noble

Putnam West vs. Edmond Santa Fe, 6 p.m.

Tulsa Washington vs. Edmond North, 9 p.m.

Saturday’s Game

At Lloyd Noble

Championship, 7:45

 

Thursday’s Games

PUTNAM WEST 53, MOORE 48

Moore;;14;;11;;9;;19;;—;;53

Putnam West;;15;;9;;12;;12;;—;;48

Moore (20-7)—Malachi Lee 13, Chiante Tramble 11, Darian Grant 10, Lonato Henderson 7, Marcus Dockins 6, Tristan Hankins 6

PCW (20-6)—Carlsheon Young 11, Orian Scales 10, Jordan Warrior 6, Boomer Barnes 6, Elijah James 5, JJ Wilson 4, Jaden Constant 3, Jacob Blount 2

BT WASHINGTON 81, NORMAN NORTH 72

Norman North;;18;;11;;13;;30;;—;;72

Tulsa Washington;;17;;18;;22;;24;;—;;81

NN (17-9)—Jeremiah Johnson 31, Kevin Overton 17, Jole Atkinson 6, Owen Eshelman 6, Ben Moser 5, Garrett Goodwin 3, Noah Jones 2, Nate Lancaster 2

BTW (24-2)—Aaron Potter 35, Kam Parker 22, Lathan Boone 10, Ijai Johnson 10, Maikhi Chambers 4

EDMOND SANTA FE 38, ED. MEMORIAL 36

Edmond Santa Fe;;3;;7;;7;;21;;—;;38

Edmond Memorial;;6;;4;;13;;13;;—;;36

ESF (14-13)—Jayden Cincotta 10, Joe Adams 9, Drelen Nero 5, Tanner Williams 4, Kaysen Gibson 3, Michael Reeves 3, Aidan Vaughn 3, Jantz Alsup 1

EM (22-5)—Will Cain 12, Gabe Seat 10, JV Seat 8, Carter Hjelmstad 4, Ciaran Pedulla 2

EDMOND NORTH 62, JENKS 52

Jenks;;8;;11;;13;;20;;—;;52

Edmond North;;8;;19;;19;;16;;—;;62

Jenks (21-7)—Ben Averitt 22, Dylan Golightly 12, Carter Mundy 8, Seth Wilkins 6, Chase Martin 2, Alex Dodder 1, Gron Tata 1

EN (22-5)—Dylan Warlick 20, TO Barrett 16, TJ Strong 10, Tatum Ridge 7, Zavier Ross 3

 

Class 6A boys basketball:A look at each team & schedule for the 2022 Oklahoma state tournament

 

Class 6A Girls

Thursday’s Games

At Carl Albert HS

Bixby 49, Edmond Memorial 29

Edmond North 72, Stillwater 37

Tulsa Union 43, Mustang 34

Sand Springs 48, Choctaw 38

Friday’s Games

At Lloyd Noble

Bixby vs. Tulsa Union, 9 a.m.

Sand Springs vs. Edmond North, Noon

Saturday’s Game

At Lloyd Noble

Championship, Noon

 

Thursday’s Games

BIXBY 49, EDMOND MEMORIAL 29

Bixby;;15;;10;;7;;17;;—;;49

Edmond Memorial;;8;;7;;8;;6;;—;;29

Bixby (23-3)—Alyssa Nielsen 14, Gentry Baldwin 13, Meredith Mayes 11, Gracy Wernli 11

EM (18-9)—Avery Hjelmstad 16, Baylor Franz 10, Lexi Hensley 2, Makenna Hall 1

EDMOND NORTH 72, STILLWATER 37

Edmond North;;23;;19;;18;;12;;—;;72

Stillwater;;8;;11;;7;;11;;—;;37

EN (26-1)—Laci Steele 20, Allison Heathcock 16, Elle Papahronis 12, Ataya Casaus 8, Ryan Franklin 4, Elle Papahronis 4, Toni Papahronis 3, Abigail Harmon 2

Stillwater (14-14)—Janiyah Williams 17, Chrissen Harland 10, Ceazia McFadden 3, Jayden Mason 3, Aspen Clarkson 2, Mackenzie Martin 2

TULSA UNION 43, MUSTANG 34

Tulsa Union;;11;;9;;7;;16;;—;;43

Mustang;;8;;11;;3;;12;;—;;34

TU (19-6)—TK Pitts 15, Aubrey Hishaw 11, Desiree Marshall-Penny 9, Makenzie Malham 4, Sydni Smith 4

Mustang (22-5)—Karlee Johnson 14, Randi Harding 7, Talia Pogi 6, Kate Niehues 5, Parker Simonsen 2

SAND SPRINGS 48, CHOCTAW 38

Sand Springs;;7;;17;;10;;14;;—;;48

Choctaw;;8;;9;;11;;10;;—;;38

SS (23-3)—Journey Armstead 15, Layne Kirkendoll 14, Hailey Jackson 9,  Kauri Wilson 4, Taiona Morris 3, Kiaryn Taylor 3

Choctaw (22-3)—Kylee Hunt 12, Jazmin Adams 8, Raven Jackson 7, Carley Gasaway 5, Hannah Smith 4, Mya Purifoy 2

 

Class 5A Boys

Thursday’s Games

At Noble HS

Carl Albert 60, Collinsville 25

Tulsa Memorial 78, Midwest City 37

Southeast 66, McGuinness 53

Del City 73, Claremore 43

Friday’s Games

At Lloyd Noble

Tulsa Memorial vs. Southeast, 10:30 a.m.

Carl Albert vs. Del City, 1:30 p.m.

Saturday’s Game

At Lloyd Noble

Championship, 1:45 p.m.

Thursday’s Games

CARL ALBERT 60, COLLINSVILLE 25

Carl Albert;;12;;13;;15;;20;;—;;60

Collinsville;;10;;2;;6;;7;;—;;25

Carl Albert (21-7) — Jordan England 14, Tashawn James 14, Quincy Hopkins 14, Damorrion Brown 6, Jayden Mott 6, Ryan Reynolds 3, Reed DeQuasie 2, Hutch Russell 1.

Collinsville (22-4) — Cameron Himebaugh 8, Oscar Hammond 5, Jacob Scyrkels 4, Cooper McDowell 4, Jayce Herald 2, Chayse Schlomann 1, Zack Brown 1.

TULSA MEMORIAL 78, MIDWEST CITY 37

Midwest City;;11;;12;;8;;6;;—;;37

Tulsa Memorial;;18;;23;;14;;23;;—;;78

MWC (19-9) — Jacobi Sebock 14, Keivon Hudson 12, Bryan Williams 5, Artez Young 4, Ronnie Thomas 2.

TM (25-1) — Ty Frierson 23, Bradyn Hubbard 13, Jarreth Ingram 13, Killian Spellman 12, Seth Pratt 10, Dominic Turner 5, Ronnie Dixon 2.

SOUTHEAST 66, MCGUINNESS 53

McGuinness;;15;;8;;13;;17;;—;;53

Southeast;;10;;17;;22;;17;;—;;66

McGuinness (19-9)—Price Bradley 16, Cooper Shepherd 12, Graham Tawwater 11, Marcus James 7, Andrew Smith 6, Cy Twombly 1

SE (22-3)—Michael Graham Jr., 24, Marcell Perry 11, Ladainian Fields 10, Zycque Stevenson 9, Jose Lugo 5, Delvin Jackson 2, Nevion Morales 2, Lindzel Stevenson 2, Arieonta Bulock 1

DEL CITY 73, CLAREMORE 43

Claremore;;7;;14;;6;;16;;—;;43

Del City;;14;;30;;16;;13;;—;;73

Claremore (17-10)—Keith Watson 10, Eli Rogers 7, Tanner Steidley 6, Cade Chancellor 6, Rex Clark 5, Jase Lagers 5, Kort Seidel 2, Parker Hardage 2

Del City (23-3)—Damarious Vealy 16, Terry McMorris 14, Jamouri McCalister 12, Brandon Garrison 10, Percy Green 10, Jaylon Wiley 3, Omar Brown 3, Logan Wright 3, Dkalen Godwin 2

Class 5A boys basketball:A look at each team & schedule for the 2022 Oklahoma state tournament

 

Class 5A Girls

Thursday’s Games

At Norman North

Sapulpa 54, Lawton MacArthur 50

El Reno 50, Grove 26

Tulsa Rogers 49, Carl Albert 37

McAlester 42, Midwest City 39

Friday’s Games

At Lloyd Noble

Sapulpa vs. El Reno, 4:30 p.m.

McAlester vs. Tulsa Rogers, 7:30 p.m.

Saturday’s Game

At Lloyd Noble

Championship, 6 p.m.

Thursday’s Games

SAPULPA 54, LAWTON MACARTHUR 50

Lawton Mac;;10;;11;;13;;16;;—;;50

Sapulpa;;8;;15;;18;;13;;—;;54

Lawton Mac (19-8)—Azariah Jackson 21, Tajanah Mardenborough 12, Alayna Vines 10, Kelvianna Sanders 3, Samara Oliver 2, Olivia Suttles 2, Nadia Smith 0, Layla Moseby 0, Courtney Thompson 0

Sapulpa (20-6)—Stailee Heard 24, Taylor Bilby 7, Tyla Heard 7, Jaselyn Rossman 7, Brooklyn Berry 5, MaTaya Hall 2, Emmie Osborn 2

EL RENO 50, GROVE 26

Grove;;9;;3;;3;;11;;—;;26

El Reno;;14;;11;;16;;9;;—;;50

Grove (21-6)—Anna Bacon 8, Annsleigh Morris 7, Baylee Gregg 6, Elliot Geer 5, Megan Gibbs 0

El Reno (23-4)—Ashlyn Evans-Thompson 17, Pauline Black-Harmon 11, Janae Black-Harmon 7, Nazhoni Sleeper 7, Tetona Woods-Blackowl 6, Neveah Sage 2, Leslie Valdez 0, Carley Kihega 0

TULSA ROGERS 49, CARL ALBERT 37

Tulsa Rogers;;8;;4;;20;;17;;—;;49

Carl Albert;;12;;8;;10;;7;;—;;37

Tulsa Rogers (17-8)—Raegan McQuarters 21, Saniyah Morrison 10, Julianna Matlock 9, Nellie Simmons 7, Lynzie Overstreet 2, Brianna Gist 0

Carl Albert (23-3)—Saliyah Landon 14, Azya Poole 9, Arianna Diaz 8, Ausha Moore 3, Kamryn Sutton 3, Maraia Taylor 0, Evi Mitchell 0

MCALESTER 42, MIDWEST CITY 39

Midwest City;;10;;7;;11;;11;;—;;39

McAlester;;13;;12;;7;;10;;—;;42

Midwest City (16-10)—Taniya Looney 12, Bryanna Williams 10, Latasha Mitchell 7, Myracle Washington 5, Jya Barksdale 2, Mya Brown 2, De’Yanna Douglas 1

McAlester (20-5)—Stevie Stinchcomb 24, Ellizabeth Milligan 8, Jayda Holiman 5, Mariah Guyer 4, Jada Ponce 1

More:Meet The Oklahoman’s 2022 Class A-B All-Tournament boys & girls basketball teams

 

Class 4A Boys

Tuesday’s Games

At State Fair Arena

Victory Christian 60, Mount St. Mary 53

Weatherford 77, Heritage Hall 63

Kingfisher 41, Blanchard 28

Crossings Christian 45, Holland Hall 40, OT

Friday’s Games

At State Fair Arena

Victory Christian vs. Weatherford, 4:30 p.m.

Kingfisher vs. Crossings Christian, 6 p.m.

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 5 p.m.

Class 4A boys basketball:A look at each team & schedule for the Oklahoma state tournament

Tuesday’s Games

VICTORY CHRISTIAN 60, MOUNT ST. MARY 53

Victory Christian;;20;;8;;17;;15;;—;;60

Mount St. Mary;;7;;17;;13;;16;;—;;53

VC (24-4)Jude Malhi 18, Josh Udoumoh 16, Luke Patton 11, Michael Doctor 9, Solomon Granderson 6

MSM (21-5)Braeden Lloyd 16, CJ Johnson 14, Robert Kalsu 13, Bobby Fabian 6, Tay Prestridge 4

WEATHERFORD 77, HERITAGE HALL 63

Heritage Hall;;15;;13;;20;;15;;—;;63

Weatherford;;22;;16;;19;;20;;—;;77

HH (17-7)—CJ Smith 22, Sebastian Perry 12, Rashaud Smith 9, Kyle McLaughlin 8, Ethan Franks 6, Adam Buckler 4, Orie Walker 2

Weatherford (23-6)—Cade Jennings 32, CJ Nickson 18, Nate Reherman 13, Tate Sage 4, Tai Vu 4, Ethan Sage 3

KINGFISHER 41, BLANCHARD 28

Blanchard;;9;;4;;7;;8;;—;;28

Kingfisher;;13;;9;;11;;8;;—;;41

Blanchard (16-13)—Cole Milam 9, Jaxon Laminack 6, Riley Langford 5, Carson Cooksey 3, Brock Milam 3

Kingfisher (26-1)—Xavier Ridenour 11, Chase Davis 9, Maddox Mecklenburg 8, Caden Kitchens 5, Drake Friesen 3, Cash Slezickey 3, Jud Birdwell 2

CROSSINGS CHRISTIAN 45, HOLLAND HALL 40, OT

Holland Hall;;10;;12;;9;;8;;1;;—;;40

Crossings Chr.;;12;;14;;9;;4;;6;;—;;45

HH (18-8)—Jaden Tarver 12, Nate Mullendore 10, Jadon Cool 9, Ethan Roush 5, Carter Benton 2, Hunt Heldebrand 2

CC (20-7)—Reid Lovelace 16, Cal Furnish 9, Evan Crotts 8, Drew Wood 8, Cam Parker 4

Class 4A girls basketball:A look at each team & schedule for the Oklahoma state tournament

 

Class 4A Girls

Tuesday’s Games

At State Fair Arena

Weatherford 50, Kingfisher 41

Tuttle 72, Stilwell 24

Holland Hall 43, Fort Gibson 27

Classen 53, Blanchard 24

Friday’s Games

At State Fair Arena

Holland Hall vs. Classen, 9 a.m.

Tuttle vs. Weatherford, 10:30 a.m.

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 11:45 a.m.

Carlson:Tuttle’s Rylee Kopf has torn her knee three times, but it hasn’t kept her from state basketball

Tuesday’s Games

WEATHERFORD 50, KINGFISHER 41

Weatherford;;13;;10;;12;;15;;—;;50

Kingfisher;;12;;7;;11;;11;;—;;41

Weatherford (24-3)—Addy Hoffman 17, Hunter Bayless 13, Kennedy Stewart 8, Jordan Hoffman 6, Chloe Cummins 2, Peyton Foster 2

Kingfisher (24-6)—Allison Green 11, Rayland Garner 11, Addy Mathews 8, Raegan Snider 7, Makina Frost 4

TUTTLE 72, STILWELL 24

Tuttle;;24;;23;;19;;6;;—;;72

Stilwell;;7;;5;;2;;10;;—;;24

Tuttle (24-1)—Landry Allen 19, Madi Surber 16, Allie Rehl 9, Sam Teague 7, Layla Kerr 6, Storie Driver 6, Hadley Periman 4, Kyndell Cummings 3, Kinzley Battles 1, Ava Battles 1

Stilwell (22-7)—Snowda Watie 8, Jayli Christie 5, Kinley Johnson 4, Breanna Benham 2, Shannon Catron 2, Katelyn Wilson 2, Windi Holmes 1

HOLLAND HALL 43, FORT GIBSON 27

Holland Hall;;19;;4;;10;;10;;–;;43

Fort Gibson;;8;;5;;10;;4;;–;;27

Holland Hall (22-3)–Ava Greer 14, Kalayia Johnson 14, Sophia Regalado 8, Elise Hill 7

Fort Gibson (24-6)–Feather Twoshields 10, Addy Whiteley 10, Jenna Whiteley 7

CLASSEN SAS 53, BLANCHARD 24

Classen;;12;;11;;13;;17;;—;;53

Blanchard;;4;;12;;5;;3;;—;;24

CSAS (22-1)—Darianna Littlepage-Buggs 16, Micag Gray 14, Jordan Harrison 12, Jaida O’Conner 7, Skylar Durley 4

Blanchard (19-10)—Reagan Fox 10, Lauren Coffman 6, Reese Carpenter 3, Allie Lawson 3, Addy Roberts 2

Class 3A boys basketball:A look at each team & schedule for the 2022 Oklahoma state tournament

 

Class 3A Boys

Wednesday’s Games

At State Fair Arena

Marlow 52, Roland 43

Millwood 56, Kingston 39

Oklahoma Christian School 49, Vinita 38

Community Christian 53, Washington 49

Friday’s Games

At Yukon HS

Oklahoma Christian vs. Community Christian, 7 p.m.

Marlow vs. Millwood, 8:30 p.m.

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 1:15 p.m.

Wednesday’s Games

MARLOW 52, ROLAND 43

Roland;;6;;8;;6;;23;;—;;43

Marlow;;17;;10;;14;;11;;—;;52

Roland (16-9)—Tuvaris Noonan 13, Peyton Whisenant 7, Ashton Peters 6, Malachi Sevenstar 6, Bryce MedicineBird 5

Marlow (22-3)—Josiah Johnson 28, Julian Marroquin 9, Jace Gilbert 7, Avrey Payne 6, Will Bergner 2

MILLWOOD 56, KINGSTON 39

Millwood;;15;;11;;8;;22;;—;;56

See Also

Kingston;;13;;6;;11;;9;;—;;39

Millwood (21-7)Jaden Nickens 19, Rickey Hunt 13, Chance Davis 9, Carlos Strong 4, Kobe Law 3, Craylin Liberty 2, William Mays 2, Robert Wilson 2

Kingston (19-7)Mason Burkhalter 10, Brady Brister 7, Braden Matchen 7, Reid Cason 6, Dakota Wiebener 5, Cole Morgan 4

OKLAHOMA CHRISTIAN SCHOOL 49, VINITA 38

Vinita;;12;;11;;9;;6;;—;;38

Oklahoma Christian;;15;;7;;15;;12;;—;;49

Vinita (22-8)Paul Glasscock 10, Nolan Martins 10, Cain Anderson 8, Kyron Downing 6, D.J. Ramsey 2, Wilson Rife 2

OCS (23-5)Luke Gray 24, Luke Melton 7, Grant Metheny 5, Gannon Roberts 4, Jon McKee 3, Henry Creed 2, Carter Hodson 2, Junior Nsengiyumva 2

COMMUNITY CHRISTIAN 53, WASHINGTON 49

Washington;;9;;12;;15;;13;;—;;49

Community Chr.;;12;;11;;12;;18;;—;;53

Washington (19-9)—Hayden Hicks 14, Anthony Trejo 10, Luke Hendrix 7, Hector Quinonez 6, Cash Andrews 5, Kobe Scott 4, Jamison Holland 3

CC (22-8)—Bai Jobe 17, Cade Bond 15, Collin Bond 8, Noah Robinson 8, Boyce McIntosh 5

Class 3A girls basketball:A look at each team & schedule for the 2022 Oklahoma state tournament

 

Class 3A Girls

Wednesday’s Games

At State Fair Arena

Jones 48, Keys (Park Hill) 35

Perry 52, Seq. Tahlequah 36

Lincoln Christian 51, Luther 25

Idabel 60, Bethel 46

Friday’s Games

At Yukon HS

Lincoln Christian vs. Idabel, 2 p.m.

Jones vs. Perry, 3:30 p.m.

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 8:30 p.m.

Class 2A girls basketball:A look at each team & schedule for the 2022 Oklahoma state tournament

Wednesday’s Games

JONES 48, KEYS (PARK HILL) 35

Jones;;15;;13;;10;;10;;—;;48

Keys;;10;;5;;12;;8;;—;;35

Jones (22-4)—Sofi Woodson 20, Boston Berry 8, Jaelen Maples 7, Zoe Tucker 6, Audrey Bain 5, Kasia Hansen 2

Keys (21-6)—Kylie Eubanks 14, Allie Eubanks 9, Kylie Stilwell 8, Sierra Winkler 4

PERRY 52, SEQ. TAHLEQUAH 36

Perry;;15;;14;;11;;12;;—;;52

Seq. Tahlequah;;5;;4;;19;;8;;—;;36

Perry (24-2)—Braylee Dale 23, Kennedy Hight 13, Atlanta Ward 9, Josey West 4, Maebry Shields 3

ST (21-9)—Harley Culie 16, Annaston Brown 6, Kylie Marshall 6, Emmary Elizondo 3, Julisa Silva 3, Rylee Bush 2

LINCOLN CHRISTIAN 51, LUTHER 25

Lincoln Christian;;10;;9;;16;;16;;—;;51

Luther;;8;;11;;2;;4;;—;;25

LC (20-5)—Audrey Hopkins 12, Chloe Ricke 9, Ellie Brueggemann 8, Adyson Roberts 8, Lexi murphy 8, Gracie Talley 4, Hannah Clayton 2

Luther (23-5)—Savannah Nunley 17, Darcy Roy 5, Harlee Jones 3

IDABEL 60, BETHEL 46

Idabel;;21;;15;;8;;16;;—;;60

Bethel;;7;;23;;10;;6;;—;;46

Idabel (25-2)—Jaylee Lopez 20, Mary Carden 18, Mercades Lopez 9, Alexzandria Thompson 7, A’Niyah Winston 6

Bethel (22-5)—Josie Megehee 18, Parker Stevenson 15, Hannah Davidson 5, Lilly Megehee 4, Baylee Tapley 4

Class 2A boys basketball:A look at each team & schedule for the 2022 Oklahoma state tournament

 

Class 2A Boys

Thursday’s Games

At State Fair Arena

Cashion 50, Latta 28

Morrison 42, Oklahoma Union 39

Dale 60, Hooker 43

Silo 55, Pocola 38

Friday’s Games

At State Fair Arena

Morrison vs. Cashion, 7:30 p.m.

Dale vs. Silo, 9 p.m.

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 6:45 p.m.

Thursday’s Games

CASHION 50, LATTA 28

Cashion;;13;;8;;15;;14;;—;;50

Latta;;9;;4;;4;;11;;—;;28

Cashion (23-5)Landon Lagasse 19, Jonah Jenkins 11, Austin Frazier 8, Vance Raney 3, Nick Nabavi 3, Bryce Burke 2, Mason Manning 2, Jackson Vandruff 2

Latta (12-16)–Tyler Ireland 8, Cooper Coulson 7, Lane Priest 5, Cooper Hamilton 4, Lincoln Estes 2, Justin Kiker 2

MORRISON 42, OKLAHOMA UNION 39

Oklahoma Union;;7;;8;;11;;13;;—;;39

Morrison;; 11;;16;;7;;8;;—;;42

Oklahoma Union (24-5)—Kade Hollingshed 15, Jaiden Kennard 10, Baylor Nash 9, Bryce Gillespie 2, Jaren Bottoms 2, Trinton Kuehn 1

Morrison (23-4)—Gabe Battles 12, Briggs Roe 11, Brody Roe 7, Mason Schubert 6, Jalen Powell 6

DALE 60, HOOKER 43

Hooker;;15;;6;;14;;8;;—;;43

Dale;;12;;19;;14;;15;;—;;60

Hooker (21-7)—Zach Hidalgo 13, Gavynn Parker 10, Omar Gomez 8, Kleat Martens 7, Hudsen Hill 5

Dale (27-2)—Dayton Forsythe 32, Jett Higdon 10, Deken Jones 9, Levi Kelly 6, Trayden Chambers 2, Kash Vanbrunt 1

SILO 55, POCOLA 38

Pocola;;5;;11;;10;;12;;—;;38

Silo;;11;;17;;11;;16;;—;;55

Pocola (26-2)—Tre Elam 10, Ian Hardwick 9, Eli Garrett 7, Brenden O’Connell 7, Garrett Scott 5

Silo (25-6)—Ethan Wilkerson 17, Charlie Gardner 15, Carter Parker 15, Kyler Proctor 6, Connor Cordell 2

 

Class 2A Girls

Thursday’s Games

At State Fair Arena

Dale 67, Silo 55

Pocola 41, Merritt 35

Hooker 44, Latta 39

Howe 65, Fairland 36

Friday’s Games

At State Fair Arena

Dale vs. Pocola, Noon

Howe vs. Hooker, 1:30 p.m.

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 10 a.m.

Thursday’s Games

DALE 67, SILO 55

Dale;;22;;13;;16;;16;;—;;67

Silo;;12;;13;;13;;17;;—;;55

Dale (24-5)—Brook Rutland 24, Makenzie Gill 18, Makenzy Herman 10, Faith Wright 8, Justyce Shirey 5, Addie Bell 2

Silo (22-9)—Tiani Ellison 19, Alaria Bell 14, Presley McKnight 12, Charley Hampton 4, Ryleight Pierce 3, Shaylin Midgley 3

POCOLA 41, MERRITT 35

Pocola;;6;;9;;12;;14;;—;;41

Merritt;;10;;9;;9;;7;;—;;35

Pocola (26-1) — Allyssa Parker 18, Mika Scott 9, Kylee Smith 7, Kail Chitwood 5, Bailey Lairamore 2.

Merritt (21-6) — Jamie Peffer 9, Ella Porter 7, Riely Hartman 6, Ashlee Sosa 5, Dayli Pollard 3, Breegan Barnett 3, Addison Hartman 2

HOOKER 44, LATTA 39

Hooker;;3;;15;;13;;13;;—;;44

Latta;;13;;9;;5;;12;;—;;39

Hooker (26-1)—Izabell Newville 13, Mady Swayze 13, Hollie Stalder 12, Allison Ugarte 3, Alondra Ortiz 3.

Latta (23-6)—Brooklyn Ryan 17, Chloe Miller 9, Taryn Batterton 6, Jaylee Willis 5, Triniti Cotanny 2

HOWE 65, FAIRLAND 36

Fairland;;13;;4;;9;;10;;—;;36

Howe;;20;;14;;14;;17;;—;;65

Fairland (25-3)—Erica Schertz 13, Makynzi Jones 6, Scout Mayfield 5, Grace Goins 5, Keena Webb 4, Kinley Powell 3

Howe (23-5)—Raelyn Delt 17, Shiloh Fletcher 10, Maddie Ramsey 8, Gracie Lute 8, Kayley Turner 7, Abby Huie 5, Kalan Nye 5, Jayce Blake 3, Jurnee Williams 2

 

© 2022 The Oklahoma Eagle. All Rights Reserved.

Scroll To Top